Jak si vybrat kopačky?

Vybrat si kopačky z tak konkurenční nabídky na trhu je obtížné jak pro profesionála tak i rekreačního fotbalistu. Na trhu je celá řada výrobců, kteří se na kopačky orientují a v neustálé honbě za tím být nejlepší, přicházejí s moderními inovacemi, technologiemi a designy. Proto jsme pro vás sepsali, čeho si při výběru všímat.

Odpovězte si na tyto 4 otázky

  • Na jakém povrchu budu (nejčastěji) hrát?
  • Jakou zátěž mají kopačky vydržet?
  • Jak často budu hrát?
  • Jaká je moje velikost nohy?

Kopačka se skládá ze 3 částí

Kopačka jako každá jiná bota se skládá ze tří základních částí - svršek, mezipodešev a podešev. Každá část v kopačce sehrává důležitou roli a stávají se její nezbytnou částí. Jednotlivé části ovlivňují herní vlastnosti kopačky.

  • svršek - hraje nejdůležitější roli při kontaktu s fotbalovým míčem, umožňuje hráči cítit míč na noze a díky tomu ho lépe ovládat
  • mezipodešev - fotbalové kopačky většinou mezipodešev nemají a hráči tak mohou být blíže hřišti a mít tak větší stabilitu, mezipodešev také tlumí nárazy
  • podešev - podešev zajišťuje, aby kopačka přilnula k povrchu a nabídla hráči maximální komfort

SG, FG, AG říká vám to něco?

Výrobci kopaček své modely a edice vždy orientují na konkrétní povrchy, na kterých hráči poskytnout maximální komfort, rychlost, stabilitu a kontrolu nad míčem. Proto u každé konkrétní kopačky najdete různá označení. Ta určují na jaký povrch se kopačky hodí.

  označení kategorie povrch příklad
soft ground SG kolíky měkký povrch přírodní tráva
firm ground FG lisovky pevný povrch přírodní tráva
hard ground HG lisovky tvrdý povrchy př. tráva, skvára, písek
artificial ground AG lisovky umělá tráva umělá tráva
turf TF turfy umělá povrch umělá tráva, škvára, písek
indoor IN sálovky sálový povrch halový povrch, parkety

 

Když jsme u neznámých pojmů a značek, jistě stojí také za vysvětlenou co znamená slovo lisovky, turfy a sálovky.

Lisovky jsou kopačky určené především na trávu měly by být základním vybavením každého fotbalisty. Jedná se o kopačky s lisovanými špunty, odtud lisovky.

Turfy je označení pro kopačky hodící se na tvrdší povrchy a umělou trávu. Pomáhají udržovat stabilitu fotbalistům díky členitému vzorku na podrážce.

Sálovky jsou určené na futsal a sálový fotbal. Mají hladkou podrážku, která je vybavená technologií, aby bota nedělala na halovém povrchu stopy a zároveň to fotbalistovi neklouzalo.

Poslední jsou kolíky. Kopačky mají většinou kolíky výměnné a je možné libovolně měnit kovové za plastové. Záleží na konkrétním povrchu a také požadavcích hráče.

Kožené nebo syntetické kopačky?

Fotbalové kopačky se vyrábějí jak z přírodních materiálů tak i z umělých. Mezi tradiční materiály patří klokaní kůže, syntetické materiály a pravá kůže. Kopačky z klokaní kůže se vyznačují lehkostí, pohodlností, ale mají nízkou životnost a jsou dražší než všechny ostatní.

Pravá kůže je oproti klokaní těžší a pohodlnou se stává až po delším nošení a vyšlápnutí. Svou cenou se pohybuje tak na středu a je vhodná pro profesionální fotbalisty i rekreační hráče.

Mezi zástupce syntetických materiálů patří nejčastěji syntetická kůže, která je velmi lehká a při deštivém počasí a na mokré trávě si zachovává svůj tvar. Navíc syntetická kůže nesaje vodu a neztěžkne tak.

Vyberte si kopačky hned

 

 

1