Jak lepit tejpy?

Tejpování je účinnou metodou, nejen jak předejít nepříjemným zraněním, ale také urychluje a regeneraci léčbu zraněných a namožených svalů. Ideální je tak pro vrcholové a profesionální sportovce, ale také pro rekreační sportovce, kteří se rádi udržují v kondici.

Tejpování nabízí celou řadu výhod, jednou z nejpodstatnějších je, že léčba namoženého svalu může probíhat během sportovní aktivity. Sportovec tak není vyřazen z tréninků a může volně pokračovat v tréninkovém plánu.

  • pomohou omezovat nebo podporovat pohyb měkkých tkání
  • odvádějí zatížení od zranění svalů, šlach a tkání a tím je chrání před přetížením a zraněním
  • umožňují regeneraci a odpočinek poškozených a namáhaných tkání a svalů

Jak lepit?

Tejpovací páska se lepí tahem na napnutý sval. Je možné ji během aplikace různě nastřihávat a nebo rozstříhat na úzké proužky, konce (kotvy) tejpovacích pásek ve většinou tvarují dokulata, je to z důvodu, že rovné zastřižení má rohy, které se mohou zachytávat o oděv a začít se odlepovat.

Nejdůležitější je lepit tejpy na čistou, suchou, odmaštěnou a oholenou pokožku. Lepení tejpu na neoholenou pokožku nejen, že je bolestivé při ztrhávání, ale hlavně to snižuje účinky metody. Pouze dokonale připravená pokožka umožní kvalitní dlouhodobé a správné účinky.

Po nalepení tejpu je dobré ho zahřát, aby lépe přilnul k pokožce. Nalepený tejp tak začnete třít ve směru nalepení, nikoli proti nebo ze strany na stranu. Mohlo by dojít k jeho odlepení.

Sundavání tejpu musí být vždy pomalé, opatrné a jemné, jinak by mohlo dojít k poškození pokožky. Tejp se vždy sundavá ve směru růstu ochlupení a je lepší ho namočit a sundavat ho v napnutém stavu. Nikdy se tejp nesmí sundavat prudkými a trhanými pohyby.

Obvyklým jevem je, že zhruba po 10 - 20 minutách začnou tejpy hřát a možná trochu nepříjemně svědit. Pokud tyto stavy ovšem přetrvávají delší dobu (30 minut a více) je možné, že byl špatně nalepený nebo došlo k alergické reakci. V obou případech se musí tejp okamžitě sundat.

Kam se lepí?

Tejpy se vždy lepí na protažený pohybový segment jako je koleno, rameno nebo záda, díky tomu dojde k napínání měkkých tkání a kůže. Správná aplikace se pozná tak, že po návratu pohybového segmentu na původní místo se tejp "zvrásní".

Právě zvrásnění nadzvedne kůži, podkoží, vazivový obal svalu, což zvětší prostor mezi vrstvami a svalem. Díky tomu se sníží tlak lymfatické a krevní cirkulace, vzniknou různé elektrochemické změny a sníží se tlak na receptory. To vše způsobí, že sportovec ucítí značnou úlevu a snížení bolesti.

Sundání ochranné vrstvy

Existují dva způsoby, jak zbavit tejp ochranné vrstvy. První způsob je přiložit prst na odstřižený kus tejpovací pásky bavlněnou vrstvou vzhůru a špičkou prstu po ní sjet, dokud se ochranná vrstva nedolepí. Druhý způsob je že se ochranná (papírová) vrstva roztrhne. Některé typy tejpovacích pásek to dokonce vyžadují.

Konec a začátek (kotva a baze) se vždy lepí bez tahu a je nutné je důkladně přilepit ke kůži. Během lepení je důležité se vyhnout přehnutí a vytváření záhybů jak tejpu tak kůže pod ním. V takových místech se pak tvoří nepříjemné puchýře.

Jak nalepit tejpy na koleno?

Při tejpování kolene se začíná vodorovnou aplikací tejpu na stehenní a lýtkový sval, a to zhruba 15 cm pod a nad koleno. Tato aplikace se provádí v několika vrstvách a kolem dokola. Poté se začnou křížem tato místa spojovat kolem vašeho kloubu (kolena).

Tejpovací páska se nejprve aplikuje na jedné straně a poté na druhé straně. Obě strany musí být otejpované velmi hustě. Důležité je samotný kloub ani oblast pod kolenem vůbec netejpovat. Správnou aplikaci poznáte podle toho, že vás pásky nijak neomezuje a neškrtí. Na samotný závěr se fixuje oblast kolena opět vodorovnými pásky. Ideální je na tejpování kolene páska o síle 2,5 cm a větší balení.

1