Jak a kdy používat tejpy?

Tejpování je fyzioterapeutická metoda, jejímž úkolem je především uvolnit namáhané a přetížené svaly. Dalším využitím je zpevnění svalů, a to v případech kdy se tělo chystá na náročný výkon jako je sport, tůra nebo jiný náročný pohyb. Základem je lepení tejpovacích pásků na vybraná místa.

Tejpovací pásky se vyrábějí z bavlny (často z biobavlny) a antialergeního lepidla - akrylátového. Tejpovací pásky byly navržená tak, aby byly silné jako kůže a stejně tak pružné. Díky tomu je prakticky necítíme a neomezují nás v pohybu. Na těle vydrží zhruba 7 dní, poté je potřeba je vyměnit za nové.

Kvalitní tejpovací pásky by se měly dát zvětšit o 40 - 60 % své délky a při natahování nesmí dojít k přetráhání vláken v podélném tvaru

S čím vám tejpování pomůže?

Tejpování nejčastěji využívají sportovci, kteří potřebují dosáhnout optimálního výkonu, tejpy brání bolesti při výkonu a pomáhají k ochraně přetížené části těla nebo místům po zranění. Tejpování není ovšem určené pouze profesionálním sportovců, ale také rekreačním sportovcům, kterým se ozvala stará zranění nebo se objevily bolesti čerstvé.

Tejpování pomáhá zpevnit poraněný kloub, zmírnit a zmenšit otoky, pomáhají při hojení jizev a přispívají k lepšímu držení těla a získání tělové koordinace.

  • snižuje otoky
  • zmírňuje nebo zcela odstraňuje bolesti
  • stabilizuje klouby
  • podporuje práci svalů a vazů
  • pomáhá s hojením jizev

Výsledky také prokázaly, že správně aplikované tejpy dokáží zmírnit průběh nebo dokonce předcházet migrénám, pomáhají při bolesti zubů nebo napomáhají uvolňovat dutiny při rýmě a nachlazení, také se aplikují při zánětu středního ucha.

Není tejp jako tejp

Tejpy se dělí na dvě základní rozdělení na fixační tejpy a kineziotejpy. Fixační tejpy jsou silné lepící náplasťové pásky, které nejsou pružné a slouží k pevné fixaci tkáně. Jsou velmi silné a pevné v tahu, ale dají snadno odtrhávat v podélném i příčném směru. Dají se sehnat v bílé barvě.

Jiné vlastnosti a účinky pak nabízí tejpy s předponou kinezio. Kineziotejp pracuje se svaly, a to tak, že je při správném směru a pohybu aktivuje a ty se pak lépe zapojí do pohybu a ochrání klouby. Tyto účinky se nejčastěji využívají u zpevnění hlezna kolene nebo ramene. Pokud by se tejp nalepil v obráceném směru, docházelo by spíše k jeho uvolnění, regeneraci a došlo by k rychlejšímu hojení poraněného svalu nebo tkáně.

Tejpy si zvládne nalepit každý u sebe doma, je ale potřeba být dostatečně informovaný a vědět, jak správně postupovat. Při lepení je nejdůležitější směr a síla tahu. I malé odchylky mohou mít zcela jiné až opačné účinky.

Tejpy je není dobré aplikovat těsně před sportovní aktivitou, nejen že by se tejp nestačil pořádně přilepit a přilnout s pokožkou, ale také by se z důvodů pocení mohl rychleji začít odlepovat. Proto když víte, že půjdete odpoledne sportovat, nalepte si tejpy již ráno.

Jak často?

Kineziotejpy si svou elasticitu udržují 3 - 5 dní, pak začne výrazně klesat. Tato doba tak určuje jeden cyklus léčby nebo užívání. Po uplynutí 5 dní se musí tejp vyměnit, ale pozor je důležité si nechat 24 hodin na regeneraci a tejp vynechat. V mnoha případech bolesti odezní, pokud ne je možné zahájit cyklus nový.

Jaký vliv mají barvy tejpovacích pásek?

Jednotlivé barvy se v ničem neliší a všechny mají stejné vlastnosti, ale přeci jen účinek mají, a to psychologický. Každá barva v člověku vyvolává nějaký pocit, například modrá barva chladí, červená nebo růžová naopak hřejí. barvy ovšem působí na každého jinak, ale jak se říká vyrovnaná psychika je půl zdraví.

1